Ostatnie wiadomości:
Jak znaleźć Ambasadorów Twojej Marki na Facebooku?

Posiadanie nawet wielu setek czy tysięcy fanów na Facebooku może już wydawać się dla wielu sukcesem. Jednak jak pokazują kolejne badania - “wartość” kolejnych fanów z czasem maleje. Użytkownicy Facebooka w zalewie ofert, promocji, konkursów niestety stają się Fanami marek produktów i firm z co raz to bardziej błahych powodów.

Ewidentnie razem ze zwiększaniem się zasięgu Facebooka postępuje proces dezawuacji Fanów. Jak więc w tym stale zmieniającym się środowisku jakim jest Facebook znaleźć Ambasadorów Twojej Marki?

Tutaj potrzebne jest wyjaśnienie. W moim rozumieniu Ambasador Marki na Facebooku, to osoba która niezależnie od organizowanych konkursów, rozdawanych bonusów i gratisów czy też tego co o marce mówi “ogół”, pozostaje wierna i pomocna marce, firmie lub produktowi.

Taki Ambasador Marki na FB to źródło zarówno negatywnych jak i pozytywnych komentarzy. Te pierwsze jednak nie są nasycone jadem i nienawiścią. Niosą bardziej pomocny przekaz i radę prosto od konsumenta. A właśnie to jest bardzo istotne również w marketingu restauracji.

To co odróżnia Ambasadora Marki od pozostałych Fanów, to fakt, że aktywność Fanów często jest “wymuszona” poprzez proponowane konkursy z nagrodami czy też na przykład pytania otwarte.

W czym może być nam pomocna taka wiedza? Słuchając, co o nowych produktach czy usługach Twojej marki mówią ambasadorzy, masz pewność że ich wypowiedzi i oceny mają wysoką wartość merytoryczną. Ich aktywność i oddanie możesz też wynagrodzić, bez zapowiedzi.

Takie docenienie czyjegoś oddania i zaangażowania bez zapowiedzi będzie ocenione przez wynagradzanych jeszcze wyżej niż nagroda wygrana w konkursie, czy kupon, który się każdemu “należy”.

Odradzam jednak chwalenie się publicznie tym, że wynagrodziłeś ambasadorów marki. Mogłoby to dać w efekcie fałszywą i wymuszoną aktywność pozostałych fanów. A tego nie chcemy…

Jak więc znaleźć tego “Złotego Fana” Twojej marki na Facebooku?

Poniższy przykład został przeprowadzony na stronie Fanów szczecińskiej restauracji Brama Jazz Cafe. Tutaj możesz zostać Fanem Bramy na Facebooku. Warto :) Oczywiście poniższe działania nie muszą być stosowane tylko i wyłącznie do social media marketingu dla restauracji.

1. Określamy okres czasu w którym chcemy zbadać aktywność Fanów.

(im dłuższy okres czasu - tym dokładniejsze badanie). Niestety jest to mozolne zadanie. Rozwijając “Starsze posty” jak najdalej możemy mieć na jednej stronie przed sobą historię aktywności użytkowników przez bardzo długi okres czasu. Uwaga - rozwijając zwinięte komentarze o ilości większej niż 15 sztuk - możemy być przeniesieni do osobnej podstrony.

Jak znaleźć ambasadorów marki na Facebooku - #1

Jak znaleźć ambasadorów marki na Facebooku - #1

2. Wszystkie aktywności kopiujemy w postaci tekstu do programu Word Counter (MAC OS X)

ambasador marki na facebooku - #2

Jak znaleźć ambasadorów marki na Facebooku - #2

3. Liczymy słowa

4. Sprawdzamy czyje nazwisko i imię pojawia się najczęściej

(Window -> Show Word Frequency Window)

Jak znaleźć ambasadorów marki na Facebooku - #4

Jak znaleźć ambasadorów marki na Facebooku - #4

5. Usuwamy z listy nazwiska osób z personelu czy naszych znajomych

6. Wyłaniamy kilka/kilkanaście osób które najczęściej komentują nasze działania na Facebooku.

7. Sensownym jest prowadzenie statystyk i sprawdzanie co miesiąc kto nowy komentuje intensywnie nasze działania.

Kto powinien zostać Ambasadorem Marki na Facebooku a kto nie powinien?  Z punktu widzenia zasięgu - najlepiej na Ambasadorów Marki na Facebooku wybrać osobę która:

- jest ogólnie znaną osobą publiczną w lokalnej społeczności lub grupie konkretnych zainteresowań branżowych,

- dla wielu jest lub wydaje się być mentorem w temacie zbliżonym do naszej marki,

- ma wysoką kulturę osobistą i jest otwarta na zawieranie nowych znajomości,

- jest dziennikarzem, artystą, bloggerem, czy po prostu ma wpływ na kreowanie opinii - jest liderem.

Opisane w artykule o social media marketingu działania, odpowiednio użyto w pr i marketingu restauracji mogą dać niesamowite efekty.
Wkrótce postaram się opisać temat - Jakie cele stawiać sobie prowadząc kampanię social media marketing na Facebooku?

Powiązane tematycznie


Marcin Kowalik |

  1. Marcin Kowalik on Sunday 30, 2011

    Właśnie sobie uświadomiłem że pewnie program Word Counter można zamienić jakąś formulą Excela… ;)

  2. [...] artykuł: „Jak znaleźć ambasadorów twojej marki na facebooku„ Ten wpis został opublikowany w kategorii social marketing. Dodaj zakładkę do [...]