Ostatnie wiadomości:
Google+ i rel=”author” ratunkiem dla dziennikarzy?

Gdzie zmierza Search?

Jak dziennikarze mogą się odnaleźć w nowej rzeczywistości internetowego dziennikarstwa obywatelskiego? Jak mogą czerpać korzyści z nowego rozdania, które jest efektem wprowadzenia Google+ przez Google?

Postaram się poniżej pokazać jeden z kierunków, w którym część branży publikacji internetowych i marketingu może już za chwilę pójść.

Do napisania tekstu, zainspirował mnie przede wszystkim występ Marcusa Tandlera podczas IonSearch 2013, pod tytułem “What’s next in Search?”. W szalonym tempie, i bardzo przystępnej formie, Marcus opowiada o przyszłości marketingu w wyszukiwarkach.

Chwilę po obejrzeniu wciągającej prezentacji, przypomniał mi się mój skromny występ podczas Internet Poland 2011 Conference & Expo. Wtedy, pod tytułem “Przyszłość marketingu internetowego 2012 - 2015″ zawarłem kilka przemyśleń, odnośnie tego w którą stronę zmierza lub będzie zmierzać marketing internetowy.

Poza poruszeniem tematów “sklepu z różnej jakości leadami”, bankructwa Groupona (dużo już nie brakuje…), czy optymalizacji pracy Call Center pod kampanie online, wspominałem o zmianie pracy konsultantów SEO. Mówiłem że będą oni musieli nauczyć myśleć jak dziennikarze i współpracować z nimi.

Czas ekspertów

Marcus, wśród wielu ciekawych tematów, porusza również wpływ, jaki Google Authorship, oraz jasne określanie kto jest autorem tekstu będą miały dla pozycji zajmowanej w SERPach.

W skrócie: Marcus twierdzi, że

  • teksty zidentyfikowanego i opisanego przez rel=”author” autora,
  • który przez Google postrzegany jest jako ekspert w danym temacie,
  • i wchodzi w interakcje w tym temacie z innymi użytkownikami Google+,

ma większe szanse na zajęcie wysokich pozycji, w wynikach wyszukiwania na hasła powiązane z tematem “eksperckim” autora.

Marcus podaje też przykłady, oraz cytaty Matta Cutsa.

ionSearch 2013 - Marcus Tandler: CEO & Partner of Tandler.Doerje.Partner “Whats next in search” from ionSearch on Vimeo.

Marcus Tandler, CEO & Partner of Tandler.Doerje.Partner discusses "Whats next in search?" at the ionSearch 2013 Advanced Search Marketing Conference in Leeds, United Kingdom.

Źródło zarobków dla dziennikarzy

Jestem przekonany, że podobnie jak w przypadku prasy, “ogólne” portale będą za chwilę miały problemy z sensownymi modelami biznesowymi. Obronią się natomiast te, które zarówno tematycznie, jak i reklamowo, będą sprofilowane. Serwisy te już istnieją. Skupiają w swoich redakcjach (nawet jeżeli wirtualnych), dziennikarzy i autorów tekstów, którzy specjalizują się w konkretnych tematach. Są oni często liderami opinii, ekspertami, trendsetterami.

Uważam że właśnie zdobycie zaufania i wiarygodność tekstu będą kluczem do sukcesu informacyjnych portali internetowych.

Można więc sobie wyobrazić sytuację, w której portal internetowy informujący np., o ubezpieczeniach samochodowych chce zajmować wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania w Google na frazy powiązane ze specjalizacją.

Aby to osiągnąć, zgodnie z wypowiedzią Marcusa, wspominany portal powienien do napisania artykułu zaprosić lidera opinii w tematyce ubezpieczeń lub finansów.

Wybrany dziennikarz mógłby podnieść wartość swojej usługi (a więc i cenę za artykuł), poprzez posiadanie pokaźnej grupy wartościowych kontaktów w kręgach na Google+. Jego aktywność na tym serwisie społecznościowym wraz z potencjałem kontaktów w kręgach, może ułatwić zajęcie trudnych do zdobycia wysokich pozycji artykułu dziennikarza na generyczne frazy. Frazy, które jako cel obrał sobie wcześniej serwis, zlecając tekst.

Powiązane tematycznie


Marcin Kowalik |