Ostatnie wiadomości:
IAB Konferencje - Farmacja. Prezentacja: “AH1N1 i online marketing”

30go listopada Związek IAB zorganizował konferencję “Skuteczne wykorzystanie internetu w branży farmaceutycznej i medycznej”. Reprezentując Zieltraffic miałem przyjemność przedstawić prezentację “AH1N1 i online marketing”.

Serdeczne pozdrowienia dla PKP - tak mogłoby brzmieć drugie hasło wczorajszej konferencji IAB o której pisałem wcześniej. Pan Andrzej Garapich z PBI jadąc z Krakowa, czy też ja jadąc z naszego pięknego Szczecina mogliśmy spokojnie zapomnieć o przybyciu na konferencję o czasie.

Ale przejdźmy do konkretów - konferencja “Skuteczne wykorzystanie internetu w branży farmaceutycznej i medycznej” była dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem jeszcze przed jego rozpoczęciem. Powody są co najmniej dwa:

- zanim zacząłem się specjalizować w Zieltraffic w marketingu online, projektowałem gadżety reklamowe właśnie dla branży farmaceutycznej w innej firmie. Mogę więc śmiało przyznać że od tej strony znam problemy Marketerów farmacji - naprawdę mordercze deadline’y, obwarowania prawne odnośnie komunikacji, wyśrubowane standardy negocjacji cen ;)

- drugi powód to bardziej branżowy problem - o ile w Niemczech dobre kampanie (zwłaszcza online) są szeroko opisywane i chwalone, to w Polsce z trudem (i bez efektu) szukałem fajnych przykładów działań online dla farmacji. Czyżby nie było się jeszcze czym chwalić? Czy może faktycznie, jak wspominali prelegenci - nikt nie chce pokazywać swoich dokonań.

Temat naszej prezentacji to “AH1N1 i online marketing”. Do prezentacji starałem się podejść z punktu widzenia naszej agencji, która specjalizując się w performance marketingu w Google ma spore doświadczenie w wyciskaniu jak najwięcej “soku” z kampanii online. Przeglądając więc aktywne w Google kampanie linków sponsorowanych na produkty farmaceutyczne rzuciły mi się w oczy “nie do końca wykorzystane możliwości i okazje”.

To co okazało się bardzo budujące i miłe - pomimo przesunięcia czasowego, późnej pory oraz faktu że nasza prezentacja była ostatnią w programie - sala nadal była wypełniona zainteresowanymi słuchaczami.

Główne zagadnienia na których chciałem skupić uwagę słuchaczy to między innymi:

- trendy w marketingu online (DMEXCO 2009)

- nowe sposoby taniego dotarcia farmacji do Klienta


- dlaczego naszym zdaniem korporacje nigdy nie będą robiły poprawnie Social Media,

- budżety Google,


- zachowania użytkowników poszukujących w Google informacji o produktach farmaceutycznych,

- kampanie Google które mogłyby być lepiej przeprowadzone,

- AH1N1 i online marketing - case study CDC

- World Contraception Day – Światowy Dzień Antykoncepcji - case study Bayer

Całą prezentację chętnie wyślę zainteresowanym - wystarczy że pozostawicie komentarz pod tym postem (i podacie prawidłowy e-mail). Zapis video z całej konferencji podzielony na konkretne prezentacje będzie dostępny od piątku na stronach IAB (wyłącznie dla gości konferencji).

Na koniec, garść wniosków - wśród nich moim zdaniem najważniejszy - reklama w TV bez kampanii w Google to wyrzucanie pieniędzy w błoto…

Wnioski:  Co Marketer powinien wiedzieć o Google  ludzie szukają w Google. Nie zmienisz tego. Wykorzystaj to!  TV bez kampanii w Google to wyrzucanie pieniędzy w błoto…   strona docelowa WWW musi być powiązana treścią z reklamą w Google Co Marketer powinien wiedzieć o Social Media  Twoja konkurencja JUŻ TO ROBI!   ci którzy zrozumieją Social Media i zaczną z nich korzystać wcześniej - wygrają  nie twórz nowej społeczności… Gotowe już są i czekają na Twój przekaz!  „standardowa” reklama z TV NIE NADAJE SIĘ do Social Media. Ona jest nudna!  potrzebny jest nowy, specjalny, atrakcyjny content dla Social Media,   „zabawa” w Social Media to też słuchanie i czytanie o czym mówią użytkownicy

Do ciekawych prezentacji na pewno zaliczyłbym:

- Internet a dotarcie do lekarza specjalisty na przykładzie Konsylium24
Artur Cichoń, Grupa Rx Sp. z o.o.

- Miejsce e-marketingu w promocji produktów Rx
Janusz Krupa, właściciel Brand Pharma Polska

Nie do końca rozumiem przekaz i innowacyjność stojące za prezentacjami o domenach i o aplikacjach internetowych - ale może refleksja przyjdzie z czasem…

Powiązane tematycznie


Marcin Kowalik |